szpital

Kiedy dezynfekcja jest konieczna?

Dezynfekcja to czynność mająca na celu przywrócenie czystości mikrobiologicznej w danym pomieszczeniu. Odkażanie pozwala na wyeliminowanie z wnętrza danego obiektu wszystkich mikroorganizmów, które mogłyby być niebezpieczne dla człowieka. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju bakteriach, wirusach oraz grzybach, a także ich przetrwalnikach. Dodatkową zaletą jest możliwość pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym papierosowy czy zapachy odzwierzęce. W jakich sytuacjach konieczna jest dezynfekcja mieszkania i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Odkażanie po zgonie

Śmierć bliskiej osoby jest niezwykle przykrym doświadczeniem, niemniej jednak niezbędne jest dopilnowanie wielu aspektów praktycznych, związanych m.in. z nieruchomością należącą do zmarłego. Dezynfekcja mieszkania może przyjąć różne formy, zależne od tego w jakich warunkach nastąpił zgon oraz czy członek rodziny cierpiał na chorobę zakaźną. Warto zaznaczyć, że samodzielne wysprzątanie pomieszczeń to zdecydowanie za mało. W wielu przypadkach okazuje się, że niebezpieczne mikroorganizmy bytują w miejscach, do których dostęp jest bardzo utrudniony. Kolejną kwestią jest to, iż używając drogeryjnych preparatów nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu jak przy wykorzystaniu profesjonalnych środków.

Firmy, które świadczą tego typu usługi używają produktów, które wyróżniają się sprawdzonym, skutecznym i silnym działaniem, a jednocześnie są bezpieczne dla elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Na czym polega dezynfekcja mieszkania w takim przypadku?

  • Jeśli we wnętrzu znajduje się materiał biologiczny zmarłego w postaci krwi lub innych wydzielin, traktuje się go jako zakaźny. Może być on niezwykle niebezpieczny, dlatego też pod żadnym pozorem nie powinno się przeprowadzać odkażania na własną rękę. Profesjonalne firmy zwykle używają metod chemicznych, dzięki czemu możliwe jest usunięcie wszystkich potencjalnie szkodliwych substancji.
  • Warto zaznaczyć, że jeśli wydzieliny przedostały się głębiej, np. pomiędzy panele lub wniknęły w tynk, konieczny może być generalny remont. Korzystając z pomocy fachowców, dowiemy się jaki dokładnie powinien być zakres prac, aby udało się przywrócić pomieszczenia do używalności.

Dezynfekcja mieszkania po zalaniu ściekami

Wybicie kanalizacji, której skutkiem jest zalanie mieszkania to scenariusz, którego większość osób nie chce sobie nawet wyobrażać. Nic w tym dziwnego, w takim przypadku przebywanie we wnętrzu jest praktycznie niemożliwe, nie tylko ze względu na niemożliwy do zniesienia zapach, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia domowników. Cały proce dezynfekcji jest w tej sytuacji dość mocno rozbudowany. Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, umycie powierzchni, osuszenie oraz odkażanie.

Tylko w ten sposób można pozbyć się niebezpiecznych mikroorganizmów, które bardzo szybko namnażają się w wilgotnym środowisku. Niezwykle istotne jest także to, że prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja mieszkania po zalaniu pozwala na całkowite pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. W tym przypadku najczęściej korzysta się z różnych metod. Dużą popularnością cieszy się czyszczenie suchym lodem, który wnika w strukturę brudu, niszcząc ją. Ta metoda jest w pełni bezpieczna dla wszelkich powierzchni. Jej uzupełnieniem bardzo często jest ozonowanie. Ozon doskonale radzi sobie z likwidacją wszelkich mikroorganizmów oraz skutecznie usuwa przykre zapachy.