szczur

Deratyzacja – kiedy jest konieczna?

Obecność szczurów w domu, mieszkaniu lub jakimkolwiek obiekcie gdzie przebywają ludzie niesie ze sobą spore ryzyko związane z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Te sprytne gryzonie przenoszą bowiem wiele chorób, których źródłem są ich odchody, mocz, sierść oraz ślina. Warto wspomnieć chociażby o histoplazmozie, szczurzej gorączce, chorobie Weila, gorączce krwotocznej czy tyfusie plamistym. Liczba potencjalnych zagrożeń jest jednak znacznie dłuższa. Kiedy niezbędna jest deratyzacja i w jaki sposób można skutecznie walczyć z gryzoniami?

Deratyzacja – dlaczego warto powierzyć ją specjalistom?

Szczury to jedne z najbardziej inteligentnych stworzeń, które w procesie ewolucji przystosowały się do trudnych warunków. Ich wytępienie jest zatem znacznie trudniejsze w porównaniu do myszy. Domowe sposoby niestety nie są zbytnio skuteczne, a przy tym zajmują sporo czasu. Z tego powodu, zabieg znacznie lepiej powierzyć specjalistom. Deratyzacja jest zalecana nie tylko ze względu na zagrożenie związane z przenoszeniem bakterii i wirusów. Warto pamiętać także o tym, że gryzonie często atakują różnego rodzaju instalacje znajdujące się w budynkach. Mowa m.in. o rurach odpływowych oraz przewodach elektrycznych. Co za tym idzie, mogą zaszkodzić konstrukcji budynku, a w skrajnych przypadkach spowodować katastrofę budowlaną lub pożar.

W jaki sposób przebiega odszczurzanie?

Jeśli zauważymy obecność wspomnianych gryzoni w naszym domu, należy podjąć jak najszybsze kroki. Wynika to z faktu, iż szczury rozmnażają się bardzo szybko i w krótkim czasie mogą stać się naprawdę dużym problemem. Nie wolno zatem bagatelizować sytuacji, gdy mamy do czynienia z kilkoma osobnikami, gdyż wystarczy kilka tygodni, aby ich populacja zaczęła stopniowo się rozrastać. W takim przypadku deratyzacja potrwa dłużej i będzie bardziej skomplikowana. Co warto wiedzieć na temat odszczurzania?

  • Jeśli chodzi o dostępne metody, są one zawsze dobierane do indywidualnej sytuacji i skali problemu. Najczęściej jednak stosuje się wybrane substancje chemiczne, środki biologiczne lub pułapki. Zlecając usługę profesjonalnej i renomowanej firmie mamy pewność, że korzysta ona z preparatów, które są nie tylko skuteczne, ale również dopuszczone do stosowania przez Ministerstwo Zdrowia.
  • Bardzo ważną kwestią jest umieszczenie w obiekcie gdzie wykonuje się odszczurzanie informacji o prowadzonej deratyzacji. Dzięki temu, mieszkańcy będą w stanie zachować czujność. Kolejnym etapem jest dokładne sprawdzenie wszystkich miejsc, przez które mogą przedostawać się gryzonie. Część firm wykonuje naprawy samodzielnie, inne po prostu przekazują informacje zarządcy, który powinien usunąć nieszczelności we własnym zakresie.
  • Ważnym etapem jest przeprowadzenie dokładnej analizy co do liczebności szczurów i stanu budynku. Na tej podstawie dopasowuje się metody działania. Następnie, w odpowiednich miejscach rozstawia się pułapki oraz truciznę. Muszą one zostać oznaczone informacjami dotyczącymi zakazu dotykania.

Podczas deratyzacji bardzo często miesza się pokarm dla gryzoni z trucizną, aby poprawić skuteczność działania. Najlepiej sprawdzają się preparaty o opóźnionym działaniu, gdyż w ich przypadku śmierć gryzoni następuje dopiero po kilku dniach. Co za tym idzie, czujność szczurów zostaje uśpiona i chętniej sięgają po jedzenie. Cały proces powinien być monitorowany, tak aby w razie potrzeby na bieżąco uzupełniać truciznę. Na końcu, martwe gryzonie muszą zostać zutylizowane.