mucha

Domowe insekty – jak sobie z nimi poradzić?

Insekty to nieproszeni goście, których obecność w ogromnym stopniu wpływa na pogorszenie naszego samopoczucia, a nawet budzi wstręt przed dotykaniem jakichkolwiek elementów w pomieszczeniach. Niestety mogą one pojawić się w naszym domu lub mieszkaniu nawet jeśli na co dzień mocno dbamy o czystość. Czasem same do nas trafiają poprzez instalację wodno-kanalizacyjną. Innym razem możemy przenieść je na ubraniach lub bagażach. Choć zwykle zaczynamy od domowych sposobów likwidacji, w wielu przypadkach okazuje się, iż najlepszym rozwiązaniem jest dezynsekcja. Jakie metody można jeszcze przetestować?

Jakie insekty najczęściej pojawiają się w naszych domach?

Wiele osób skarży się na obecność pluskiew. O ich obecności świadczą np. liczne ugryzienia na ciele widoczne po przebudzeniu. Wynika to z faktu, iż insekty żywią się krwią ludzi i innych ssaków. Po takim ugryzieniu nierzadko pojawia się reakcja alergiczna w postaci rumienia. Czasami widoczna może być też pokrzywka, gorączka lub mdłości. W jaki sposób poradzić sobie z takimi szkodnikami? Z uwagi na fakt, iż większość osób zdaje sobie sprawę z obecności pluskiew dopiero w momencie gdy ich liczba jest naprawdę spora, trudno przeprowadzić likwidację samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalna dezynsekcja. W jaki sposób przebiega cały proces?

  • Jedną z bardziej popularnych metod jest oprysk chemiczny. Renomowane firmy korzystają ze skutecznych, a jednocześnie bezpiecznych preparatów, dzięki czemu domownicy mogą przebywać w mieszkaniu w krótkim czasie po zakończeniu oprysku, np. już w ciągu godziny. Co więcej, takie środki zazwyczaj są bezwonne.

Oprócz pluskiew, sporym problemem są też prusaki. To niezwykle uciążliwe insekty, których spora liczba w mieszkaniu będzie skutkować unoszącym się zapachem stęchlizny. Jeśli zauważymy ich obecność, należy jak najszybciej podjąć działania ukierunkowane na likwidację. Prusaki przenoszą wiele groźnych chorób, w tym salmonellę, gruźlicę, polio, cholerę oraz WZW typu B. Te insekty pojawiają się najczęściej w domach i mieszkaniach gdzie nie zadbano wystarczająco o czystość. Jeśli zatem często zostawiamy resztki jedzenia, w niektórych miejscach znajduje się gnijące jedzenie lub mamy brud w szafkach, można się spodziewać, iż w krótkim czasie odwiedzą nas nieproszeni goście. W jaki sposób można się ich pozbyć?

  • Z uwagi na zagrożenia jakie niosą ze sobą szkodniki, najlepszą opcją jest również profesjonalna dezynsekcja. Co więcej, mnożą się one w bardzo krótkim czasie, dlatego trudno poradzić sobie z nimi samodzielnie.
  • Dużą popularnością cieszy się metoda żelowa. Preparat jest zjadany przez prusaki, powodując ich śmierć. Martwe owady są z kolei zjadane przez kolejne, co powoduje przeniesienie trucizny i wyginięcie kolonii. Aby jednak nie dopuścić do jej ponownego pojawienia się, konieczne jest zadbanie o czystość.

Jakie insekty jeszcze pojawiają się w domach?

Bardzo często można spotkać się również z rybikami. Choć nie gryzą człowieka jak pluskwy, ani nie przenoszą chorób jak prusaki, mogą wyrządzić sporo szkód, gryząc np. książki. Żywią się też naszymi zapasami jedzenia. Ich niewielka liczba nie jest szczególnym problemem, jednak w wielu przypadkach kolonia rozrasta się do ogromnych wielkości. Dezynsekcja może zostać przeprowadzona domowymi sposobami, np. mieszając kwas borowy z cukrem pudrem, który uśmierci rybiki. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z kolonią, lepiej zlecić likwidację profesjonalnej firmie.