pluskwa domowa

Inwazja pluskiew – czym się objawia i jak je zwalczyć?

Pojawienie się insektów w domu to wyraźny znak, że powinniśmy dokładnie przyjrzeć się temu w jakim stopniu dbamy o czystość pomieszczeń. Z drugiej strony, istnieje spora grupa szkodników, która może zagościć w naszym mieszkaniu nawet jeśli pamiętamy o regularnym sprzątaniu. Do tego grona można zaliczyć m.in. pluskwy. Niestety mogą one zostać przypadkowo przyniesione z zewnątrz, np. na ubraniach, butach czy walizkach. Na to ryzyko szczególnie narażeni się miłośnicy podróży. W jaki sposób objawia się ich obecność oraz jak wygląda zwalczanie pluskiew?

Podstawowe informacje na temat insektów

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w ich mieszkaniu zadomowiły się pluskwy. Wynika to głównie z wyglądu tych insektów, a także ich sposobu żerowania. W ciągu dnia są one praktycznie niewidoczne, gdyż bytują w materacach lub dywanach. Często gnieżdżą się także w listwach przypodłogowych. Szkodniki zaczynają być aktywne dopiero w nocy, gdy wyruszają na żer. Ich płaskie ciało oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że bez trudu mogą wcisnąć się w każdą szczelinę. To powoduje, że mieszkańcy nie są świadomi problemu przez długi czas, co z kolei sprzyja namnażaniu się insektów.

Zwalczanie pluskiew należy zlecić renomowanej firmie od razu gdy zauważymy obecność szkodników. Pluskwy żywią się m.in. krwią człowieka, powodując niewielkie swędzące ugryzienia, bardzo podobne do ugryzienia komara. W efekcie może pojawić się reakcja alergiczna, a także pokrzywka, gorączka oraz mdłości. Czasami dochodzi także do infekcji skórnych, które mogą zakończyć się blizną. Do tej pory nie udowodniono jednak, że pluskwy przenoszą choroby.

W jaki sposób objawia się obecność pluskiew?

Pierwszym i najważniejszym dowodem będzie znalezienie samej pluskwy. Mierzy ona około 5 mm, jej ciało ma kolor brązowy, jest płaskie i lekko zwęża się w kierunku głowy. Nie posiada skrzydeł, jest za to wyposażona w czułki i trzy pary odnóży.

  • Na początek należy zacząć od sprawdzenia łóżka, gdyż to właśnie tam najczęściej bytują insekty. Wyraźnym znakiem są także ślady krwi na prześcieradle w postaci małych punktów oraz czarne kropki w łóżku, czyli odchody pluskiew. Dokładne oględziny łóżka i materaca pozwolą także odnaleźć same insekty. Szukajmy ponadto w okolicy szafek nocnych, ram obrazów, zasłon i kaloryferów.
  • Kolejnym symptomem są wspomniane wyżej ślady ugryzień na skórze. Jeśli po przebudzeniu zauważymy nowe bąble, a ich liczba będzie się systematycznie zwiększać po każdej nocy, jest to oczywisty dowód. Charakterystycznym znakiem jest też sam układ ugryzień, przypominający linię lub trójkąt.
  • Naszą uwagę powinien przykuć nieprzyjemny zapach w domu, przypominający zgniłe maliny. Jeśli jest on wyczuwalny, oznacza to, że mamy do czynienia ze sporą populacją insektów.

W jaki sposób przebiega zwalczanie pluskiew?

Dezynsekcję najlepiej zlecić doświadczonym firmom, które dysponują profesjonalnym sprzętem i stosują sprawdzone, a jednocześnie bezpieczne metody. W miejscach gdzie niemożliwe jest użycie środka owadobójczego, bardzo dobrze sprawdza się wysoka temperatura. Gorąca para pozwala bowiem na zlikwidowanie zarówno samych insektów, ich larwy oraz jaj. Kolejną opcją jest zamgławianie ULV, dzięki któremu można rozprowadzić truciznę w trudno dostępnych miejscach. Gdy mamy do czynienia ze sporą populacją, stosuje się opryski. Dobór poszczególnych metod oraz preparatów następuje po przeprowadzeniu analizy dotyczącej liczby szkodników oraz ich miejsc występowania.