pokój

Jak często przeprowadzać dezynfekcję pomieszczeń?

Konieczność przywrócenia w pomieszczeniu czystości mikrobiologicznej może pojawić się z wielu powodów. Niezależnie od przyczyny, głównym celem jest zawsze pozbycie się namnożonych bakterii oraz innych mikroorganizmów, które stanowią zagrożenie dla człowieka. Dodatkową korzyścią jest możliwość pozbycia się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia, spowodowanych np. obecnością zwierząt, paleniem papierosów w środku lub rzadkim wietrzeniem. Jak często powinna być przeprowadzana dezynfekcja i w jakich sytuacjach jest koniecznością?

Podstawowe informacje na temat odkażania pomieszczeń

Na początek należy zaznaczyć, że częstotliwość wykonywania dezynfekcji nie jest w żaden sposób uregulowana. Wszystko zależy od tego jaka jest częstotliwość korzystania z danej przestrzeni i ile osób codziennie przewija się w danym miejscu. Przyjmuje się jednak, że często dotykane powierzchnie należy odkażać minimum raz dziennie. Oczywiście dotyczy to poszczególnych elementów, takich jak klamki czy włączniki światła. Tego typu zabiegi najczęściej przeprowadza się w obiektach publicznych. Podobna sytuacja dotyczy miejsc, gdzie każdego dnia przebywa duża grupa osób. Mowa zatem o przedszkolach, żłobkach czy szpitalach. Dezynfekcja może być jednak przeprowadzana również w domach i mieszkaniach. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jedną z przyczyn wykonywania dezynfekcji jest zgon osoby. Dotyczy to zarówno śmierci naturalnej, jak i nieszczęśliwego wypadku, samobójstwa czy zabójstwa. W takich sytuacjach odkażanie musi zostać przeprowadzone najszybciej jak to możliwe, bowiem ilość drobnoustrojów zagrażających zdrowiu innych osób jest ogromna. Co więcej, jeśli okaże się, iż część płynów ustrojowych dostała się np. pod posadzkę, konieczne może być jej zerwanie. Dobrze przeprowadzona dezynfekcja pozwoli pozbyć się nie tylko niebezpiecznych mikroorganizmów, ale jednocześnie nieprzyjemnego zapachu po zmarłym.

Odkażanie jest absolutną koniecznością również w sytuacji, gdy dojdzie do zalania ściekami. Wybicie kanalizacji to bardzo przykre zdarzenie, które także wymaga szybkiej reakcji, aby dalsze użytkowanie pomieszczeń było w ogóle możliwe. Zalanie mieszkania powoduje nie tylko namnożenie się bakterii w środku, ale jednocześnie wyjątkowo nieprzyjemny zapach, który uniemożliwia przebywanie w środku.

W jaki sposób przeprowadza się dezynfekcję?

Metoda działania jest zawsze dobierana do indywidualnej sytuacji. W przypadku zalania ściekami zwykle konieczne jest dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń, następnie umycie skażonej powierzchni, a dopiero potem osuszenie i zdezynfekowanie. Jeśli chodzi o samo czyszczenie, popularnym sposobem jest wykorzystanie suchego lodu, który niszczy brud poprzez wniknięcie w jego strukturę. Następnie, aby pozbyć się mikroorganizmów i brzydkiego zapachu, stosuje się ozonowanie. Jest to skuteczne rozwiązanie przede wszystkim z uwagi na fakt, iż gaz jest w stanie dotrzeć w każdy zakamarek, likwidując w ten sposób bakterie.

Ozonowanie sprawdzi się w też w wielu innych przypadkach. Zaletą tej metody jest bezpieczny charakter oraz efektywność. Gaz jest wytwarzany przez specjalne generatory. Aby uzyskać najlepsze efekty, kluczowe jest precyzyjne dopasowanie mocy urządzeń oraz ich liczby, kierując się wielkością pomieszczenia. Dzięki temu, uda się uzyskać odpowiednio wysokie stężenie gazu w powietrzu, co pozwoli na zaistnienie reakcji chemicznej umożliwiającej likwidację mikroorganizmów.