pluskwa domowa

Pluskwy – dlaczego nie wolno ich ignorować?

Obecność pluskiew w domu wcale nie świadczy o zaniedbaniu kwestii związanych z czystością mieszkania. Niestety te niewielkie szkodniki mogą pojawić się w naszym domu lub mieszkaniu zupełnie przez przypadek. Bardzo często przenosimy je z zewnątrz, np. na ubraniach, walizkach lub butach. Ryzyko wzrasta jeśli na dodatek często podróżujemy lub zdarza się nam kupować używane meble. Czasami insekty same do nas trafiają, poruszając się wzdłuż instalacji wodno-kanalizacyjnej. Mogą zostać także przeniesione przez zwierzęta domowe. Dlaczego szybka dezynsekcja jest tak istotna i co warto wiedzieć na ten temat?

Czy pluskwy są groźne dla zdrowia?

Pluskwy żywią się krwią ludzi oraz innych ssaków. Z tego względu, jedną z cech charakterystycznych, świadczących o ich obecności są liczne ugryzienia na ciele pojawiające się po nocy. Wynika to z faktu, iż szkodniki żerują właśnie w tym okresie. Ślady przypominają ugryzienia komara, dlatego też wiele osób przypisuje je właśnie tym owadom, tym bardziej, że czerwone plamy zwykle dość mocno swędzą. Czy są one jednak niebezpieczne dla zdrowia?

  • Kwestia zarażenia chorobami przez pluskwy jest póki co niejasna. Udowodniono, że przenoszą one różnego rodzaju wirusy i bakterie, jednak nie potwierdzono tego, iż mogłyby zarazić nimi człowieka. Nie oznacza to jednak, że dezynsekcja jest niepotrzebna.
  • Po ugryzieniu, u części osób może pojawić się reakcja alergiczna. Nierzadko widoczny jest także rumień. U jeszcze innych istnieje ryzyko pokrzywki, gorączki oraz mdłości.
  • Jeśli zbyt mocno zadrapiemy swędzące ugryzienia, może dojść do infekcji skórnej wraz ze skutkiem w postaci blizny. Sporym zagrożeniem jest ponadto zakażenie rany. Z tego względu, bardzo istotne jest zaaplikowanie preparatu przeciw swędzeniu.

W jaki sposób zidentyfikować pluskwy?

Z uwagi na niewielkie rozmiary szkodników oraz fakt, że żerują nocą, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zagnieździły się w ich domu lub mieszkaniu. Niestety późne zidentyfikowanie obecności pluskiew wiąże się z ich sporą liczebnością, co z kolei może przełożyć się na to, iż dezynsekcja będzie musiała potrwać nieco dłużej. Jakie symptomy powinny wzbudzić naszą uwagę?

  • Wyraźnym sygnałem są wspomniane wyżej ugryzienia. W jaki sposób odróżnić je od śladów jakie pozostawiają komary? Jeśli liczba ugryzień zwiększa się po każdej nocy to znak, że mamy do czynienia z pluskwami. Co więcej, bardzo często ślady przyjmują charakterystyczny układ przypominający swoim kształtem trójkąt lub linie.
  • Naszą uwagę powinny także wzbudzić drobne ślady krwi na prześcieradle oraz odchody pluskiew w postaci czarnych kropek znajdujących się w łóżku. Szkodniki bardzo często gnieżdżą się właśnie w okolicach materaca i łóżka, dlatego też oględziny warto zacząć od tych miejsc.
  • W domu lub mieszkaniu może pojawić się ponadto nieprzyjemny zapach, przypominający zgniłe maliny. Niemniej jednak, jeśli czujemy go dość intensywnie to wyraźny sygnał, że liczba szkodników jest naprawdę duża.

W jaki sposób przebiega dezynsekcja?

Na początek warto zaznaczyć, iż domowe metody nie należą do skutecznych, dlatego też likwidację warto zlecić profesjonalnym firmom. Z jakich metod najczęściej one korzystają? Bardzo często stosują środek owadobójczy. Jeśli jego użycie jest niemożliwe, stosuje się wysoką temperaturę w postaci gorącej pary. Jeszcze inną opcją jest zamgławianie ULV, co pozwala na rozprowadzenie preparatu nawet w trudno dostępnych miejscach.