szczur

Szczury w mieszkaniu – czym się objawiają?

Nieproszeni goście, tacy jak szczury, to wbrew pozorom problem, który dotyczy nie tylko mieszkańców domów jednorodzinnych. Na obecność gryzoni narażone są również osoby zamieszkujące bloki i kamienice. Jeśli okaże się, że tego typu problem dotyczy także nas, trzeba podjąć natychmiastowe działania. Należy pamiętać o tym, iż szczury przenoszą bardzo groźne choroby, dlatego deratyzacja powinna zostać przeprowadzona najszybciej jak to możliwe. Czym objawia się obecność gryzoni i jak wygląda proces ich likwidacji?

Jak rozpoznać obecność szczurów?

Osoby, które do tej pory nigdy nie miały problemów z nieproszonymi gośćmi tego typu, na początku mogą nie zdawać sobie sprawy, iż znajdują się oni w mieszkaniu. Z biegiem czasu, sygnały stają się jednak coraz bardziej wyraźne i szybko zyskamy pewność, iż pojawiły się u nas szczury. Jakie znaki powinny wzbudzić naszą czujność?

  • Jednym z pierwszych symptomów jest obecność odchodów gryzoni w miejscach gdzie zwykle znajduje się jedzenie, takich jak spiżarnia czy szafki. Z pewnością zauważymy je także w innych częściach domu. Są one niewielkich rozmiarów i mają owalny kształt.
  • Należy przyjrzeć się meblom oraz różnego rodzaju sprzętom. Szczury mają tendencje do ich gryzienia, co wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Choć najczęściej wydaje się nam, że deratyzacja jest potrzebna przede wszystkim z uwagi na ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami, znacznie częstszym problemem jest przegryzienie kabli, co powoduje spięcia, uszkodzenie izolacji termicznej czy uszkodzenie rur wodociągowych skutkujące zalaniami.
  • Naszą uwagę powinny przykuć resztki jedzenia porozrzucane w różnych miejscach w mieszkaniu. Co istotne, mogą to być zarówno artykuły spożywcze, jak i kawałki drewna oraz innych materiałów. Wynika to z faktu, iż szczury próbują różnych rzeczy, pozostawiając resztki. Choć może wydawać się to niemożliwe, gryzą nawet beton.
  • Trzeba wspomnieć także o tym, że gryzonie są aktywne przede wszystkim w nocy. Jeśli zatem obudzimy się słysząc krzątanie się, piski oraz inne dziwne hałasy, z dużym prawdopodobieństwem świadczą one o obecności szczurów. Charakterystycznym dźwiękiem jest zwłaszcza drapanie.

Jak przebiega deratyzacja?

Choć wiele osób próbuje samodzielnie walczyć z gryzoniami, niestety w większości przypadków jest to strata czasu. Warto pamiętać o tym, iż szczury są bardzo inteligentne, a czas działa na naszą niekorzyść i powoduje zwiększenie populacji kolonii. Z tego względu, tego typu zadania najlepiej powierzyć specjalistom, którzy bazują na kilku metodach, łącząc je ze sobą i dopasowując do konkretnej sytuacji. Deratyzacja polega na wykorzystaniu zarówno środków fizycznych, jak i chemicznych. Gdy gryzonie zadomowiły się w bloku mieszkalnym, za kontakt z firmą zajmującą się odszczurzaniem odpowiada zarządca osiedla lub pracownicy administracji.

Jeśli chodzi o środki chemiczne, są to różnego rodzaju trucizny, które zwykle wkłada się do tzw. karmników deratyzacyjnych posiadających różne kształty. Środki fizyczne to m.in. pułapki i chwytacze. Cały proces wymaga wcześniejszej analizy populacji szkodników oraz zlokalizowania ich gniazd. Do tych z kolei prowadzą liczne nory. W jaki sposób szczury przedostają się do mieszkań? Sposobów jest wiele i najczęściej są to dziury i pęknięcia wokół rur lub rynien, źle zabezpieczone piwnice czy otwarte kontenery na śmieci.