pluskwa domowa

Ugryzienie pluskwy – objawy, choroby, leczenie

Pluskwy domowe to pasożyty, które można spotkać przede wszystkim w strefie tropikalnej oraz umiarkowanej. Oznacza to, że natkniemy się na nie zarówno w Europie, jak i Australii. Częste podróże w różne strony świata sprawiają, że te niewielkie owady pojawiają się też w wielu innych miejscach, a ze względu na zwiększającą się odporność na środki owadobójcze, stały się obecnie prawdziwą plagą. Z czym wiąże się ugryzienie przez pasożyta? Jakie są charakterystyczne objawy i jak wygląda leczenie?

Podstawowe informacje na temat pluskiew

Opisywane owady nie posiadają skrzydeł i żywią się krwią ssaków, czyli zarówno zwierząt, jak i ludzi. Bytują w materacach, meblach oraz szczelinach podłóg, dlatego trudno je zauważyć w ciągu dnia. W jaki sposób przenikają do domów i mieszkań? Pasożyty najczęściej gromadzą się tam, gdzie występuje spore skupisko ludzi. Z tego względu zwykle spotyka się je w hotelach, akademikach oraz innych obiektach, gdzie wynajmuje się pokoje. Wystarczy nawet chwilowy pobyt w takim miejscu, aby przenieść pluskwy na ubraniu czy w walizce. W taki sposób przenosimy je do własnych domów.

Opisywane szkodniki są najbardziej aktywne między 1 a 5 w nocy, czyli w czasie, gdy większość osób śpi. Z uwagi na ten fakt, nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności przez bardzo długi okres, a jednym z objawów, który może sugerować, że mamy z nimi do czynienia, są właśnie ugryzienia. Niestety, pluskwy rozmnażają się bardzo szybko. Dorosłe osobniki są w stanie złożyć nawet 10 jaj dziennie. Co więcej, są w stanie przeżyć bez żywiciela nawet przez rok.

Ugryzienie pluskwy – jak je rozpoznać?

Ukąszenia pojawiają się zazwyczaj w tych miejscach, które nie są zasłonięte przez ubranie. Wiele zależy zatem od tego w jakim stroju śpimy. Najczęściej atakowana jest szyja, pachy, talia, plecy oraz klatka piersiowa. Liczba ugryzień jest bezpośrednio związana z wielkością kolonii. Pasożyty wyruszają na żer całą gromadą, dlatego jeśli w naszym materacu gnieździ się ich naprawdę sporo, można spodziewać się, że zaatakują całe ciało.

  • Moment ugryzienia jest zwykle niewyczuwalny, bowiem w jego trakcie wstrzykiwana jest substancja znieczulająca. W ciągu 24 do 48 godzin pojawiają się swędzące zmiany. Najczęściej mają one postać czerwonego bąbla. Może też dojść do obrzęku lub rumienia. Jeśli chodzi o stopień nasilenia świądu, jest to sprawa indywidualna. Charakterystycznym objawem jest występowanie ukąszeń w linii ciągłej (przynajmniej trzy lub więcej), a także w skupiskach.

Czy pluskwy są niebezpieczne? Jak wygląda leczenie?

Dobra informacja jest taka, że ugryzienia raczej nie wiążą się z ryzykiem zarażenia niebezpiecznymi chorobami. Jeśli jednak zostaliśmy ugryzieni przez dużą liczbę osobników, może pojawić się gorączka i wysypka. Pomimo świądu, trzeba unikać drapania, gdyż niesie ono ze sobą ryzyko zakażenia bakteryjnego.

Leczenie ma charakter objawowy, ukierunkowany na zmniejszenie dolegliwości. Co za tym idzie, stosuje się maści zmniejszające uczucie swędzenia. Lekarz może też zalecić lek przeciwalergiczny z grupy antyhistaminowych. Dobrze sprawdzają się zimne okłady. Zazwyczaj pojedyncze zmiany znikają w ciągu tygodnia, do dwóch. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia wywołanego zadrapaniem, konieczny będzie antybiotyk, co wydłuży leczenie. Kluczową kwestią jest jak najszybsze pozbycie się pasożytów, zlecając ich likwidację wyspecjalizowanej firmie.